skip to Main Content

Sprawdź czy Twój klimatyzator działa prawidłowo!

Aby utrzymać wydajność klimatyzatora na maksymalnym poziomie, należy poddawać urządzenie regularnemu serwisowi. Klimatyzator może ulec awarii niezależnie od terminowo przeprowadzanych przeglądów technicznych. Wtedy należy niezwłocznie wezwać pomoc techniczną. Jak rozpoznać, że urządzenie działa nieprawidłowo? Przedstawiamy pięć najczęstszych symptomów sugerujących, że jednostka klimatyzacyjna nie funkcjonuje poprawnie.


1. Brak chłodnego powietrza?

Jeżeli powietrze wydobywające się z otworów wentylacyjnych nie jest tak zimne jak kiedyś, to znak, że czas na wizytę ekipy serwisowej. Brak nawiewu zimnego powietrza nawet przy maksymalnym ustawieniu może świadczyć o uszkodzeniu kompresora. Brak chłodnego powietrza może również wskazywać na zbyt niski poziom czynnika chłodniczego.

2. Ograniczony przepływ powietrza

Jeśli powietrze nie krąży w domu lub lokalu, należy to zweryfikować. Istnieje kilka przyczyn takiego problemu, m. in. zatkane filtry lub zablokowane kanały. Brud i kurz mogą gromadzić się w otworze wentylacyjnym i blokować przewody.
Zmniejszony przepływ powietrza może również powodować awaria sprężarki. Regularne używanie urządzenia może powodować zużycie, które zmniejsza wydajność sprężarki.

3. Nieprzyjemne zapachy i dziwne dźwięki

Gdy urządzenie zaczyna wydawać nietypowe dźwięki, wymaga serwisowania klimatyzacji. Jeśli usłyszysz odgłosy zgrzytania metalu o inny metal, natychmiast wyłącz system i nie używaj go, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. W takim przypadku to tylko kwestia czasu, zanim system może całkowicie zawieść.
Zapach spalenizny z klimatyzatora może być oznaką spalonej izolacji przewodu. Jeśli jest to zapach stęchlizny, może to oznaczać wzrost pleśni w przewodach. Powinieneś zadzwonić do technika, aby sprawdzić problem i jak najszybciej dokonać odpowiednich napraw.

4. Wzrost temperatury

Wzrost temperatury jednostki klimatyzacyjnej może oznaczać, że klimatyzator ma brudną wężownicę, uszkodzone elementy elektryczne, uszkodzony wentylator silnika lub wyciek czynnika chłodniczego. Nie należy próbować samodzielnie naprawiać urządzenia. Zamiast tego zadzwoń do eksperta, który zrobi to za Ciebie.

5. Wyciek czynnika chłodniczego

Jeśli czynnik chłodniczy wycieka z klimatyzatora, należy natychmiast podjąć działania. Czynnik chłodniczy może być potencjalnie niebezpieczny dla ludzi i zwierząt. Jeśli woda wydostaje się z urządzenia, może być zatkany przewód odpływowy. Chociaż nie jest to tak niebezpieczne jak wyciek czynnika chłodniczego, może prowadzić do większych problemów, jeśli go zignorujesz.


Ważne jest, aby wykryć problemy z klimatyzacją, zanim spowodują poważne problemy.

Jeśli potrzebujesz serwisu, skontaktuj się z nami już dziś!

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas