skip to Main Content
Pompy ciepła - ogrzewanie i chłodzenie

Pompy ciepła to ekologiczne, bezobsługowe i bardzo nowoczesne urządzenia grzewcze, których główną rolą jest ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody użytkowej. Rozwiązanie, jakim jest pompa ciepła, to wyjątkowy komfort użytkowania i niskie koszty eksploatacji, co sprawia, że popularność tych urządzeń stale rośnie. W ofercie posiadamy pompy ciepła powietrze-powietrze, powietrze-woda i solanka-woda. Zasada działania tych urządzeń jest identyczna – inny jest natomiast sposób czerpania i oddawania przez nie ciepła/chłodu. Korzystamy z pomp ciepła czołowych producentów, takich jak Mitsubishi, Vaillant czy Panasonic. Jako profesjonalna firma chętnie doradzimy wybór najlepszego urządzenia i zajmiemy się jego montażem.

Ogrzewanie

Pompa ciepła, choć należy do urządzeń grzewczych, działa podobnie jak lodówka, czyli przenosi ciepło wbrew jego naturalnemu kierunkowi przepływu. Pompy ciepła z powodzeniem spełnią rolę głównego źródła ogrzewania budynku nowego lub modernizowanego, jednak można wykorzystać je również jako instalację, która będzie uzupełniała główny system grzewczy.

Chłodzenie

Choć nazwa może być myląca, pompy ciepła to urządzenia wielofunkcyjne, które mogą służyć nie tylko do ogrzewania pomieszczenia, ale również do jego efektywnego chłodzenia w trybie aktywnym lub pasywnym. W cieplejsze dni pompa ciepła może zatem dostarczać do pomieszczenia przyjemny, orzeźwiający chłód, skutecznie zastępując klimatyzator.

Podgrzewanie wody i nie tylko

Pompę ciepła wykorzystać można również do komfortowego i ekonomicznego podgrzewania wody użytkowej. Takie urządzenie dostarcza ciepło, które jest wystarczające do ogrzania wody użytkowej dla całej rodziny. Oprócz tego pompa ciepła może także pełnić funkcję rekuperatora w systemie klimatyzacji, a także służyć do osuszania powietrza.

Ekologia

Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie ekologiczne – urządzenie wykorzystuje do swojej pracy energię ze środowiska naturalnego, a konkretnie z odnawialnych źródeł energii skumulowanych w gruncie, powietrzu lub wodzie. Pompy ciepła ograniczają zużycie nieodnawialnych zasobów paliw i nie generują CO2 oraz szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery.

Korzyści ekonomiczne

Ogrzewanie budynku pompą ciepła to znaczne korzyści ekonomiczne. Koszty inwestycyjne zwracają się szybko, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że koszty eksploatacji pomp ciepła są znacznie niższe niż w przypadku innych systemów grzewczych. Są to urządzenia energooszczędne, nie trzeba liczyć się tu ponadto z kosztami budowy/utrzymania komina, instalacji, kotłowni czy zakupu opału.

Komfort użytkowania

Pompy ciepła pracują automatycznie i niemal bezobsługowo. Korzystanie z nich jest intuicyjne, ponadto nie wymagają uzupełniania paliwa, wybierania sadzy itp. Są to jednocześnie urządzenia bardzo bezpieczne, ciche i zapewniające domownikom najwyższy komfort cieplny. Zaletą pomp ciepła jest ponadto ich długa żywotność i bezawaryjność.

Pompy ciepła to jeden z najbardziej opłacalnych, a co za tym idzie najpopularniejszych rozwiązań służących do ogrzewania wody użytkowej w domu. W najlepszych warunkach mogą wykorzystać do 75% energii z naturalnych, darmowych zasobów, czerpiąc tylko 25% z nieodnawialnych źródeł. Czerpią ciało z powietrza, wody lub gruntu, nie generując żadnych szkodliwych substancji do środowiska.

Pompa ciepła to nie tylko efektywny sposób na ogrzanie domu i wody, ale również wydajne chłodzenie budynku w porze wiosenno-letniej. Ponad 100 ciągłego udoskonalania urządzenia i systemu pozwoliło na wyprodukowanie urządzeń działających niezawodnie niezależnie od panującej na zewnątrz temperatury (również ujemnej).

Jak działa pompa ciepła?

Urządzenie jest zbudowane z oddzielnych obiegów połączonych wymiennikami ciepła:

  • obieg solanki pobierający energię cieplna z ziemi, powietrza lub wody gruntowej i przenoszący ja do obiegu czynnika chłodniczego
  • obieg czynnika chłodniczego odpowiedzialnego za przeniesienie energii cieplnej na wyższy poziom temperatury pozwalający na jej wykorzystanie. 
  • obieg grzewczy – służący do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych.