skip to Main Content

Rekuperacja czyli wentylacja mechaniczna z funkcją odzysku ciepła. Montaż takiego systemu pozwala na skuteczną wymianę powietrza w domu. Odpowiednia regulacja dostarczanego powietrza, gwarantuje stworzenie w zaciszu domowym mikroklimat odpowiadający naszym potrzebom. To rozwiązanie pozwala na wydany odzysk ciepła przez cały rok, co znacznie obniża koszty ogrzewania budynku. Nowe budynki oraz domy są nieprzerwanie budowane, a charakteryzują je m.in. szczelne drzwi i okna, które utrudniają swobodny przepływ powietrza w pomieszczeniach. Montaż wentylacji wymuszonej czyli mechanicznej pozwala na poprawne działanie systemu wentylacji.

Ruch powietrza jest generowany przez wentylatory nawiewne i wywiewne zlokalizowane w sercu całego systemu, czyli w centrali wentylacyjnej. Tam znajdują się również urządzenia odpowiedzialne za dostosowywanie powietrza do wymaganych parametrów. Najważniejszym elementem jest rekuperator z wymiennikiem ciepła, w którym zachodzi proces odzysku ciepła ze zużytego powietrza. W wymienniku mijają się w tym samym czasie powietrze zewnętrzne (świeże i czyste wprowadzane do budynku) oraz wewnętrzne (ciepłe, zanieczyszczone, odprowadzane z budynku).  Oba strumienie powietrza wymieniają między sobą strumień energii. Powietrze wewnętrzne oddaje ciepło do powietrza zewnętrznego, powodując, że jego temperatura wzrasta. Tu należy wspomnieć o specjalnej przeponie, dzięki której obydwa rodzaje powietrza nie mieszają się, zachowując swoje właściwości.

Montaż rekuperacji to inwestycja warta rozważenia. Dlaczego?

Przede wszystkim gwarantuje zawsze czyste i świeże powietrze, nawet w centrum miasta. Przebywając w odpowiednim mikroklimacie, użytkownik czuje się maksymalnie komfortowo oraz jest w stanie osiągnąć najwyższy stopień koncentracji. Na właściwy mikroklimat składają się trzy czynniki: jakość powietrza oraz jego świeżość i odpowiednia wilgotność. 

Rekuperacja oznacza stały dostęp do świeżego powietrza, niezależnie od lokalizacji zamieszkania. Wykorzystując wentylację mechaniczną, użytkownik unika otwierania okien i wpuszczania zanieczyszczonego powietrza, na rzecz wysokiej jakości przefiltrowanego, bez smogu i bakterii.  To również otwarte drzwi dla wzięcia głębokiego oddechu przez alergików, którzy są podwójnie narażeni na negatywne konsekwencje styczności z zanieczyszczonym powietrzem.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to znaczne odciążenie portfela i dbałość o środowisko. Fundusze, które zaoszczędzimy na ogrzewaniu możemy wykorzystać na dowolnie inny cel. Oszczędzając energię, odciążamy i tak zanieczyszczone w dużym stopniu środowisko. To mała cegiełka, która pozwala nam zadbać o ekologię. 

Dodatkowymi zaletami, które przemawiają za instalacją rekuperacji są:

  • podniesienie wartości rynkowej nieruchomości
  • maksymalna redukcja strat ciepła w okresie jesienno-zimowym
  • szybkie przewietrzenie pomieszczeń
  • brak wpływu hałasów z zewnątrz do mieszkania

Klima-Pol oferuje urządzenia wentylacyjne pochodzące wyłącznie od zaufanych producentów takich jak: Klimor, Frapol, komfovent, vts, zehnder. 

Realizujemy montaże w domach, budynkach mieszkalnych oraz halach przemysłowych. 

Nasze usługi świadczymy w Legnicy oraz w innych miejscowościach znajdujących się na Dolnym Śląsku. Wentylacje montowaliśmy już w Złotoryi, Jaworze, Kamiennej Górze, Polkowicach, Chojnowie, Chocianowie, Strzegomiu i wielu innych. Nasza baza znajduje się w Legnicy i to stąd wyruszamy do Was!