skip to Main Content

Mity dotyczące pomp ciepła

Pompa ciepła to system służący zarówno do grzania, jak i chłodzenia, którego działanie polega na przenoszeniu ciepła. W sezonie letnim wypompowuje ciepło z domu, a w zimie działa analogicznie. Na rynku dostępnych jest wiele wariantów urządzeń, które wybierane są na podstawie warunków panujących w miejscu docelowym montażu. Pompy ciepła dzielą się na rodzaje, w zależności od źródła wykorzystywanego ciepła. Ze względu na dość wysoką cenę tych urządzeń na rynku panuje wiele mitów przekłamujących rzeczywistość. Dziś przedstawimy trzy najczęstsze, które pojawiają się podczas rozmów z klientami.

Mit 1: Pompa ciepła nie działa w zimnym klimacie

Jednym z częstych powodów, który wywołuje w klientach sceptyczność wobec pomp ciepła jest obawa przed tym, że w zimnym klimacie są one nieefektywne i nie zapewniają odpowiedniego ciepła. Jeszcze kilka lat temu ta obawa byłaby uzasadniona, ponieważ zimą pompy ciepła działają poprzez pobieranie ciepła z powietrza na zewnątrz i przenoszenie go do domu To sprawia, że w miejscach, w których panuje chłodniejszy klimat, urządzenie będzie pracowało ciężej. Jednakże, przez te klika lat technologia zdecydowanie posunęła się do przodu i obecnie na rynku dostępne są pompy ciepła specjalnie zaprojektowane do pracy w niskich temperaturach i doskonale radzą sobie podczas niestandardowo niskich temperatur. Zatem zakup nowoczesnej, wydajnej i odpornej na niskie temperatury pompy ciepła to dobra inwestycja.

Mit 2: Pompy ciepła są głośne

Sporo osób kojarzy pompy ciepła z hałasem. Istotnie, niektóre urządzenia wydzielają większy hałas podczas zmiany cykli, ale i z tym producenci pomp doskonale sobie poradzili. Obecnie na rynku dostępne są warianty pomp ciepła, które pozwalają uniknąć tego problemu. Jedną z najcichszych opcji HVAC na rynku są bezkanałowe pompy ciepła.  Działają one tak cicho i subtelnie, że ich właściciele nie są w stanie wykryć czy urządzenie jest uruchomione czy nie. Niektóre jednostki centralne posiadają funkcję redukcji hałasu, instalowane przez specjalistę (np. tłumiki wylotowe lub izolowane sprężarki). Jeżeli hałas pompy ciepła stanowi dla Ciebie przeszkodę, to wybierz urządzenie generujące hałas poniżej 60 dB.

Mit 3: Pompy ciepła są zbyt drogie

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania i researchu dotyczącego pomp ciepła, to na pewno pierwszą rzeczą, która rzuci Ci się w oczy jest cena. Koszt pompy ciepła zdecydowanie przewyższa opłatę za klimatyzację lub piec. Jednakże, nie powinno nas to zrażać. Po pierwsze, pompy ciepła pełnią więcej niż jedną funkcję; w rzeczywistości wykonują pracę pięciu różnych urządzeń: grzejników, klimatyzatorów, osuszaczy, wentylatorów sufitowych i filtrów powietrza w pomieszczeniu. Drugim czynnikiem, o którym należy pamiętać, są długoterminowe oszczędności kosztów dzięki mniejszemu zużyciu energii. Oczywiście nie każdy może sobie pozwolić na odczekanie kilku lat, aby zacząć cieszyć się tymi oszczędnościami. Obecnie dostępny jest program Czyste Powietrze, który w zależności od klienta pokrywa mniejszą lub większą część zakupów. Szczegóły w tym artykule.

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas