skip to Main Content

Skorzystaj z rządowego programu Czyste Powietrze. Dołącz do walki ze smogiem!

Pompy ciepła są obecnie klasyfikowane jako najbardziej efektywne źródło ogrzewania, używane zarówno do ogrzewania budynków jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Popularność tego rozwiązania rośnie w siłę, a niektóre państwa tak jak Holandia stawiają na jedną kartę, albowiem to jedyne akceptowalne źródło ciepła w nowo stawianych budynkach. W kwestii pomp ciepła niekorzystnie wypada tylko jej cena. Na szczęście można skorzystać z różnych programów i dotacji, dzięki którym koszty są dużo niższe. Dowiedz się jak uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła!

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze

Program czyste powietrze to aktualnie najlepsza droga do dofinansowania do pompy ciepła. O pomoc finansową w ramach tego programu mogą wystąpić osoby spełniające następujące warunki: osoba fizyczna musi być właścicielem bądź współwłaścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego wydzielonego w takim budynku (lokal musi posiadać osobną księgę wieczystą). Program jest podzielony na dwa poziomy dofinansowania:

podstawowy – obejmuje osoby, których łączny dochód nie przekracza granicy 100 000 zł, niezależnie z ilu źródeł go pozyskują

rozszerzony – skierowany do jednoosobowych gospodarstw domowych, w której dochód/osobę nie przekracza 2189 zł oraz gospodarstw wieloosobowych, w których miesięczny dochód/osobę nie przekracza 1546 zł

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą spełnić następujący warunek: roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności nie może przekroczyć trzydziestokrotności kwoty płacy minimalnej.

Dofinansowanie w kwocie aż 25 000 złotych można uzyskać w przypadku usunięcia tzw. kopciucha czyli starego kotła na paliwo stałe i zakupu oraz instalacji nowego źródła ciepła w postaci pompy ciepła typu powietrze-woda do ogrzewania budynku i wody użytkowej.

Aby zyskać większe dofinansowanie można dodatkowo:

 dokonać zakupu i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej w celu zasilania pompy ciepła przy jednoczesnym zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną. W tym przypadku dofinansowanie może wynosić 30 000 zł

 kupić i zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która redukuje straty ciepła podczas wentylacji

Beneficjenci mogą również ubiegać się o podwyższone dofinansowanie do pompy ciepła. W tym przypadku dochód miesięczny na jedną osobę w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1400 zł. W gospodarstwie jednoosobowym ta kwota to 1960 zł.

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do pompy ciepła?

Aby skorzystać z programu Czyste Powietrze i uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła należy złożyć wniosek w wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (FOŚiGW) właściwego dla województwa, w którym planowane jest wykonanie inwestycji.

Po przygotowaniu i wypełnieniu wszystkich załączników, trzeba wysłać je w formie elektronicznej, a następnie wydrukować i podpisać kopię. Dokumenty należy dostarczyć wraz z załącznikami do WFOŚiGW, do którego wysłano wniosek elektroniczny. Można złożyć tylko papierową wersję wniosku, ale tylko jeśli nie ma możliwości wysłania go elektronicznie.

 

Do kiedy można złożyć wniosek o dofinansowanie w programie Czyste powietrze?

Wnioski o dofinansowanie pompy ciepła można składać do 2027 roku. 31 grudnia to ostatni dzień na podpisanie umowy, a na wydatkowanie środków mamy czas do 30 września 2029 roku. Najlepszym wyjściem będzie kupienie takiej pompy ciepła, której dofinansowanie można rozliczyć już po zakończeniu inwestycji.

Zachęcamy do skorzystania z serwisu rządowego, na którym można znaleźć wszystkie potrzebne formularze oraz załączniki:

https://czystepowietrze.gov.pl/czyste-powietrze/

Warto również skorzystać z kalkulatora dofinansowania, aby wyliczyć jego wysokość:

https://czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas