skip to Main Content

Jak regulować wilgoć w mieszkaniu?

Wilgoć w mieszkaniu to jeden z problemów, z którym ścierają się lokatorzy w blokach i budynkach wielorodzinnych. Nieodpowiednio wyregulowana wilgoć wiąże się z przykrymi konsekwencjami w postaci wody ściekającej po ścianach, parujących szybach, długoschnącymi ręcznikami i finalnie śladami pleśni i grzybów na suficie czy ścianie. Wymienione czynniki wskazują na zawyżony poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nie wolno ignorować tego problemu, ale niezwłocznie podjąć działania, tak aby go wyeliminować.

Odpowiedni poziom wilgoci w mieszkaniu

Eksperci są zgodni w kwestii odpowiedniego poziomu wilgoci w mieszkaniu: zwykle jest to od 40 do 60% wilgotności powietrza (zakładając temperaturę w okolicach 20-22C). Podwyższona lub obniżona wilgotność będzie skutkowała negatywnym wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie. Należy również pamiętać o podstawowej zasadzie – im temperatura wyższa wewnątrz pomieszczenia, tym wilgotność powinna być bliżej dolnej granicy norm, czyli ok 45-50%. Jeżeli w pomieszczeniu panuje zaś niższa temperatura, to wilgotność powinna być bliżej poziomu 60%. Tylko w ten sposób będzie utrzymana na komfortowym dla człowieka poziomie.

Jak uniknąć nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu?

Najczęściej problem nadmiernej wilgoci w pomieszczeniach pojawia się w sezonie jesienno-zimowym, gdy temperatura na zewnątrz spada, a lokatorzy niechętnie wietrzą mieszkanie, ponieważ nie chcą aby temperatura wewnątrz również spadała. Bardzo często zapominamy o przykrywce podczas gotowania, do kąpieli wybieramy bardzo gorącą wodę i suszymy pranie w domu. To najczęstsze nawyki, które przyczyniają się do wzrostu wilgotności wewnątrz. Jeżeli zauważymy mokre plamy na ścianach, unoszący się nieprzyjemny zapach stęchlizny, dekoracje odklejające się od ścian, a także parujące lustra i szyby, to jak najszybciej powinniśmy zacząć temu przeciwdziałać. Jeżeli bowiem podwyższona wilgotność będzie utrzymywana w pomieszczeniu przez dłuższy czas to dojdzie do zawilgocenia, które z kolei powoduje dużo poważniejsze problemy. Jest to przede wszystkim namnażanie chorobotwórczych grzybów, bakterii i pleśni. Zniszczeniu mogą również ulec materiały budowlane.

Jak obniżyć wilgotność w mieszkaniu?

Warto zacząć od podstaw: do kąpieli wybrać chłodniejszą wodę, a podczas gotowania nie zapominać o przykrywce. Należy również pamiętać o naturalnej wentylacji czyli regularne wietrzenie wszystkich pomieszczeń, a szczególnie tych narażonych na większą wilgoć (łazienka, kuchnia). Istotne jest również niewyziębianie murów, co zdarza się często przy wyłączonej funkcji grzania w klimatyzacji zimą. Na rynku dostępne są również specjalne pochłaniacze wilgoci, które przy okazji neutralizują brzydkie zapachy. Modele elektryczne są dużo bardziej efektywne. Osuszacz powietrza doskonale nadaje się do obniżenia wilgotności przy utrzymaniu stałej temperatury.

Wilgoć w mieszkaniu, a klimatyzacja

Najlepszym rozwiązaniem do utrzymania naturalnego poziomu wilgoci w mieszkaniu jest klimatyzacja z funkcją grzania. Coraz więcej nowoczesnych modeli jest wyposażonych w tę opcję. Na rynku dostępne są również klimatyzatory z osuszaczem powietrza. Takie urządzenia same usuwają znajdująca się wewnątrz wilgoć, co wpływa pozytywnie na komfort cieplny i samopoczucie domowników. Klimatyzacja z osuszaniem powietrza to przede wszystkim wykroplinie wilgoci – udaje się to poprzez schłodzenie ciepłego powietrza przepuszczonego przez parownik. Na zewnątrz odprowadzane są skropliny, a wilgotność wewnątrz jest mniejsza. Należy pamiętać o tym, że nieodpowiednio ustawiona klimatyzacja może przesuszyć powietrze, dlatego należy kontrolować poziom wilgotności w mieszkaniu.

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas