skip to Main Content

Co powinieneś wiedzieć o klimatyzacji w biurze?

Konstrukcja i design współczesnych biurowców w przeważającej większości opiera się na przeszkleniach, które mocno się nagrzewają, zwłaszcza w sezonie letnim. Aby uniknąć zbyt wysokiej temperatury wewnątrz i zapewnić pracownikom komfortowe warunki, należy zainstalować system klimatyzacji o odpowiedniej wydajności. Jakie parametry powinno mieć takie urządzenie i jaka temperatura jest najbardziej optymalna? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Niezbędne wyposażenie na lato – klimatyzacja

Zmiany klimatyczne wynikające z globalnego ocieplenia sprawiają, że sezon letni w Polsce obfituje w coraz to więcej upalnych dni, z bezbłędnymi temperaturami sięgającymi nawet 40 stopni Celsjusza. Wiele biur i komórek pracowniczych znajduje się w nowoczesnych, modnie przeszklonych budynkach, w których bardzo często dochodzi do mocnego nagrzania, a nawet przegrzania. Niekorzystny wpływ na temperaturę wewnątrz ma również lokalizacja (np. ostatnie piętro lub poddasze). 

Dawniej klimatyzacja w biurze była traktowana niemal jak benefit dla pracownika, na szczęście obecnie jest to standard na wyposażeniu większości firm. Wydajne urządzenie chłodzące stanowi niezbędnik. Dotyczy to zwłaszcza działów bądź stanowisk, na których wymagana jest nienaganna prezencja ze względu na liczne spotkania biznesowe czy wewnętrzne. Klimatyzacja to doskonałe wsparcie w zachowaniu schludnego i profesjonalnego wyglądu.

Klimatyzacja w biurze – statystyki

Mimo, że klimatyzacja jest postrzegana obecnie jako standard wciąż może stanowić profit w oczach przyszłego pracodawcy. Zwłaszcza jeżeli konkurencyjna oferta pochodzi z firmy, w której nie ma takiego urządzenia. Z roku na rok coraz więcej zarówno prywatnych domów i mieszkań jest wyposażonych w klimatyzację. Przykładowo, w 2012 roku niecałe 50 tysięcy lokali prywatnych miało zainstalowaną klimatyzację. Do 2017 roku ta liczba przekroczyła ponad 150 tysięcy. Niewątpliwie, w biurach i magazynach pracowniczych również wzrosła ta liczba.

Jak dostosować temperaturę w biurze do warunków zewnętrznych?

Nowoczesne klimatyzatory, zwłaszcza te od renomowanych producentów takich jak Midea czy Panasonic, posiadają szeroki zakres pracy. W zależności od modelu i konfiguracji, standardowo jest to przedział od 16 do 25 stopni Celsjusza, ale zdarzają się modele o rozszerzonych możliwościach i przy chłodzeniu sięgają -22℃, a przy grzaniu aż 43℃!

Jaka zaś powinna być temperatura w biurze?

Eksperci rekomendują, aby pomiędzy temperaturą na zewnątrz, a wewnątrz różnica sięgała maksymalnie 6-7℃. Analogicznie – jeżeli temperatura za oknem oscyluje w okolicach 35℃, to według powyższej zasady, wewnątrz powinno być ok. 28℃. Należy przy tym pamiętać, aby nawiew nie był zbyt mocny i nie był skierowany na konkretne stanowisko pracy. Jeżeli powierzchnia pomieszczenia biurowego jest duża to najlepszym dla niej rozwiązaniem będą klimatyzatory z szerokim kątem nawiewu. To pozwala rozprowadzić chłodna powietrze równomiernie.

Co mówią zapisy Kodeksu Pracy w sprawie klimatyzacji w biurze?

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy pracodawca ma obowiązek zainstalować w biurze system klimatyzacji. Przepisy traktują ten temat dość ogólnie, nie wskazując równo znacznie czy klimatyzacja w biurze to obowiązkowy element. Wg przepisów pracodawca ma zagwarantować ochronę zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. W kwestii klimatyzacji dość interesujący jest zapis o konieczności dostosowania środków zabezpieczających zdrowie i życie pracowników przy uwzględnieniu warunków wykonywania pracy.

Klimatyzowane biuro, a kwestia zdrowia

Klimatyzatory mają zarówno całe rzesze fanów jak i oponentów. Dyskusja na tym polu jest tak stara, jak istnienie klimatyzacji, a temu tematowi zostało poświęcone wiele memów. Zwolennicy urządzeń chłodniczych chwalą je za możliwość komfortowej pracy, ponieważ temperatura na zewnątrz w żaden sposób nie wpływa na ich wydajność. Z drugiej strony, nieumiejętnie dostosowana temperatura oraz jej gwałtowna zmiana może spowodować zapalenie zatok, migdałków, gardła czy górnych dróg oddechowych. Najlepsza temperatura w okresie letnim to przedział od 21℃ do 25℃. Zalecamy wziąć to pod uwagę, ustawiając klimatyzator w biurze.

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas