skip to Main Content

Wpływ klimatyzacji na zdrowie – rozwiewamy mity! 

Od momentu powolnego rozpowszechniania się urządzeń klimatyzacyjnych, pojawili się jej zwolennicy i przeciwnicy. Przez długi czas klimatyzacja była kojarzona z hotelami i galeriami handlowymi, a na zakup do domu czy mieszkania mogli pozwolić sobie nieliczni. Na szczęście posiadanie klimatyzacji powoli staje się standardem, a mit dotyczący kosztów takiej inwestycji odchodzi w niepamięć. Trwają też dyskusje na temat wpływu klimatyzacji na nasze zdrowie. W tym artykule obalamy najpopularniejsze mity!

 

Wpływ klimatyzacji na zdrowie

Najpopularniejszy mit o klimatyzacji dotyczy jej negatywnego wpływu na zdrowie. Wiele osób jest przekonanych, że posiadanie takiego urządzenia zwiększa ryzyko przeziębienia, zapalenia zatok czy migdałków. Co więcej, wiele osób żyje w przeświadczeniu, że powietrze pochodzące z urządzenia chłodzącego zawiera w sobie szkodliwe pyły czy drobnoustroje. Tymczasem, oba te stwierdzenia są jak najbardziej nieprawdziwe. Wystarczy, że użytkownik będzie prawidłowo korzystał z urządzenia. Przede wszystkim, temperatura powinna być ustawiona optymalnie, tak aby uniknąć gwałtownych zmian przy wchodzeniu do danego pomieszczenia. Różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz, a na zewnątrz powinna wynosić maksymalnie 6-7 stopni Celsjusza. Nie należy też kierować nawiewu na np. fotel, na którym spędzamy dużo czasu, a unikniemy przemarznięcia. Proste i skuteczne.

Koszty klimatyzacji i jej eksploatacji 

Wciąż wiele osób uważa, że koszt urządzenia i jego późniejszego eksploatowania są niebotycznie wysokie. Tymczasem rozpowszechnienie tych urządzeń i rozbudowane oferty producentów gwarantują, że każdy znajdzie klimatyzator na jego kieszeń. Ponadto, mitem jest również, że takie urządzenie pobiera niebywale dużo energii. Obecnie, klimatyzatory potrzebują tyle samo energii, co inne popularne i obecne w każdym domu urządzenia RTV i AGD. Co więcej, wielu producentów oferuje urządzenia energooszczędne, które pozwalają na obniżenie rachunków.

Hałas emitowany przez klimatyzator

Błędne jest również przekonanie o hałasie emitowanym przez urządzenie do klimatyzacji. Producenci w swoich katalogach posiadają różne modele produktów, o różnych konfiguracjach i wariantach, tak aby dostosować model do potrzeb i budżetu danego użytkownika. Klimatyzatory generujące hałas nie istnieją, co więcej, ich praca jest niezauważalna.

Szkodliwość klimatyzacji

Jeżeli użytkownik przed rozpoczęciem korzystania z klimatyzacji zapozna się z zasadami jej działania i instrukcją, to niemożliwe jest, aby nieprawidłowo ustawił jej działanie. Profesjonalni montażyści informują o konieczności regularnych przeglądów, które pomagają uniknąć ewentualnym awariom oraz gwarantują wydajną pracę urządzenia przez 365 dni. Zwykle taki przegląd odbywa się 1-2 do roku. Serwisant bada stan konkretnych elementów, sprawdza czystość filtra i ewentualne usterki. Wymieniony filtr gwarantuje wysoką jakość powietrza, a temperatura w domu będzie utrzymana na poziomie korzystnym dla naszego zdrowia. 

Nowoczesne klimatyzatory pozwalają również na pełną konfigurację i integrację z innymi systemami w domu czy mieszkaniu. Przede wszystkim oznacza to możliwość nieustannej kontroli i ustawiania temperatury, tak aby czuć się komfortowo w każdym pomieszczeniu

Mitom na temat klimatyzacji mówimy stanowcze nie!

Z biegiem lat na temat klimatyzacji powstało wiele szkodliwych mitów, które wciąż są rozpowszechniane. Na szczęście, świadomość społeczeństwa zdecydowanie wzrasta i wiele osób wybiera taką formę chłodzenia/ogrzewania powietrza. Nie czekaj i zadbaj o dobry klimat w swoim domu!

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas