skip to Main Content

Dowiedz się jak zmaksymalizować wydajność chłodzenia w domu przy jednoczesnym obniżeniu rachunków za prąd!

Właściciele domów co roku muszą stawić czoła rachunkom za energię elektryczną, które w sezonie letnim potrafią być naprawdę wysokie. Zdaje się, że co roku trzeba wydawać coraz więcej, aby utrzymać w domu odpowiednio niską temperaturę do komfortowego samopoczucia podczas upałów. W wielu domostwach klimatyzacja działa nieustannie w miesiącach letnich, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd.

Zastanawiasz się co możesz zrobić, aby tego lata zachować spokój, oszczędzać energię ORAZ pieniądze? Skorzystaj z naszych wskazówek, które pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Wybierz programowalny termostat

To jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzeniu na rachunku za energię elektryczną. Programowalny termostat ma możliwość ustawienia idealnej temperatury w określonych przedziałach czasowych. Możesz zaprogramować urządzenie w dowolny sposób, co pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, jeżeli wiesz jak to zrobić. Pomyśl o porach dniach, w których nie ma Cię w domu i odpowiednio ustaw termostat.

Podczas wakacyjnego wyjazdu zaprogramuj urządzenie na wyższą temperaturę lub ustaw je tak, aby całkowicie się wyłączyło. Najlepiej, żeby włączył się automatycznie przed powrotem z podróży i doprowadził do odpowiednio przyjemnej temperatury w domu. W ten sposób nie wydasz mnóstwa pieniędzy na działający bez przerwy klimatyzator podczas Twojej nieobecności. Tak samo można zrobić podczas wyjścia do pracy. Ustaw termostat na wyższą temperaturę, aby nie działał bez przerwy, gdy jesteś poza domem. Systematyczne działanie pozwoli na oszczędności na cyklicznych rozliczeniach.

Wybierz zasłony zaciemniające

W zależności od tego gdzie jest zlokalizowany dom, ciepło pochodzące bezpośrednio ze słońca go nagrzewa. Promienie wpadające przez okna szybko i skutecznie ogrzewają pomieszczenia, co wymusi na klimatyzacji nieustanną pracę. Możesz rozwiązać ten problem poprzez zamontowanie zasłon zaciemniających, które zmniejszają intensywność światła słonecznego wpływającego do domu. Przy zablokowanym świetle w pomieszczeniach nie będzie tak gorąco więc zużycie systemu klimatyzacji będzie mniejsze.

Wyłącz światła

Nietypową przyczyną w miesiącach letnich, która wpływa na wysokość rachunków jest oświetlenie. Wyrób sobie nawyk wyłączania światła przy wychodzeniu z pokoju bądź domu. Oświetlenie to dodatkowy koszt do rachunku za energię elektryczną, a w połączeniu z tą zużywaną przez klimatyzację, może znacznie podwyższyć koszta.

Utrzymuj czyste i otwarte otwory wentylacyjne

Chociaż może się to wydawać oczywiste, meble, zasłony czy artykuły gospodarstwa domowego ustawione w pobliżu otworów wentylacyjnych i dociskając je, mogą skutecznie zmniejszyć przepływ powietrza w pomieszczeniu. Dotyczy to również kratek wentylacyjnych. Początek sezonu letniego to doskonała okazja na sprawdzenie czy otwory wentylacyjne są otwarte w głównych pomieszczeniach mieszkalnych, a zamknięte tam, gdzie nie ma konieczności dodatkowego chłodzenia (np. piwnica).

Brudne systemy wentylacyjne mogą doprowadzić do zatkania wężownic i filtrów klimatyzatora, co zmniejsza wydajność chłodzenia systemu, a nawet może doprowadzić do całkowitej awarii klimatyzatora. Więc jeżeli nie pamiętasz kiedy ostatnio było przeprowadzane czyszczenie kanałów to najwyższa pora, aby to zrobić.

Regularna konserwacja

Kontrole konserwacyjne mogą pomóc w zidentyfikowaniu potencjalnych problemów z klimatyzatorem, które mogą przerodzić się w kosztowne naprawy. Serwis urządzenia może również pomóc przedłużyć żywotność jednostki, dzięki czemu będziesz mógł długo cieszyć się komfortową temperaturą oraz unikniesz konieczności wymiany urządzenia na nowe. Regularne przeglądy jednostek pomogą też utrzymać wydajną pracę klimatyzatora, dzięki czemu w Twoim domu zawsze będzie panował dobry klimat, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach za prąd.

Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami powinieneś zauważyć efekty już po miesiącu czy dwóch. Chętnie pomożemy dobrać Ci system klimatyzacji dostosowany do Twoich potrzeb. Zachęcamy do kontaktu!

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas