skip to Main Content

Klimatyzatory split vs multisplit.

Różnice, podział, zastosowanie

Podział urządzeń do klimatyzacji jest ściśle powiązany z kryterium, na podstawie którego owy nastąpi. Można je rozróżnić ze względu na budowę i rozwiązania montażowe. Klasyfikacja uwzględniająca budowę obejmuje:

👉 rozwiązanie typu  split 👈

👉 rozwiązanie typu multisplit 👈

Klimatyzator typu split to jedno z najczęściej wybieranych urządzeń do klimatyzacji na roku polskim. Składa się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, które są ze sobą połączone linią chłodniczą (zwaną również freonową). Linia chłodnicza składa się z pary rur miedzianych w izolacji, która pozwala na swobody przepływ czynnika chłodniczego. Za odpowiednią komunikację jednostek odpowiada łącząca je instalacja elektryczna.

Klimatyzator typu multisplit to w zasadzie urządzenia zbudowane identycznie jak te typu split. Różnią się od nich jedynie ilością jednostek zewnętrznych. Tutaj bowiem ilość jednostek zewnętrznych może być mniejsza od ilości jednostek wewnętrznych.

Rodzaje jednostek wewnętrznych

Klimatyzatory typu split i multisplit można podzielić ze względu na rodzaj klimatyzacji:
• Ścienne
• Ścienno-prosufitowe
• Przypodłogowe / Konsole
• Kasetonowe
• Kanałowe

Rodzaj klimatyzacji jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb oraz efektu wizualnego, na podstawie możliwego rozwiązania montażowego. Należy pamiętać, że miejsce i sposób montażu urządzenia do klimatyzacji wpływa bezpośrednio na dystrybucję powietrza w pomieszczeniu. Do przestrzeni, w których powietrze ma rozchodzić się równomiernie od punktu centralnego polecane są klimatyzatory kasetonowe lub kanałowe. Oba rodzaje doskonale rażą sobie w systemach sufitów podwieszanych co wpływa dodatkowo na wrażenia estetyczne – są bowiem niemalże niewidoczne dla użytkowników pomieszczeń. Jeżeli zaś pomieszczenie jest wysokie, ale nie ma podwieszanego sufitu – świetnie sprawdzi się tu klimatyzator ścienno-przysufitowy. Ich budowa pozwala na przepływ powietrza pod sufitem z dużą prędkością, po czym zwalnia, a jego przepływ jest równomierny. 

Dzięki możliwości wyboru pomiędzy klimatyzacją split i multisplit mamy nieograniczone możliwości wyboru jednostki wewnętrznej. To z kolei pozwala na osiągnięcie optymalnych temperatur i komfortowych warunków. O efekcie wizualnym nie wspominając. 

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas