skip to Main Content

Dlaczego pompy ciepła dominują nad tradycyjnymi sposobami ogrzewania?

Pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które przekazuje do instalacji centralnego ogrzewania lub/i ciepłej wody użytkowej energię pozyskaną wprost ze środowiska. To super ekologiczna alternatywa kotła gazowego (lub zasilanego innym paliwem stałym). To rozwiązanie, które pozwala pozyskać nawet do 75% energii naturalnej, eliminując konieczność spalania paliw kopalnych. Dzięki temu zmniejszona jest zatem emisja zanieczyszczeń do środowiska. Pompa ciepła zaś pozyskaną energię przetwarza na ciepło i dostarcza je do instalacji centralnego ogrzewania lub/i ciepłej wody użytkowej.

Wydajność pompy ciepła zależy od sposobu w jaki pozyskuje energię ze środowiska

3/4 dostarczanej energii chodzi z wody lub powietrza czyli źródeł odnawialnych, w skrócie określanych OZE. Zaliczane są również do nich biomasa, wiatr, biopaliwa czy biogaz. Wyróżniamy pompy ciepła powietrze-powietrze, powietrze-woda i gruntowe. Dwa ostatnie są najczęściej wykorzystywane jako jedyne źródło ciepła dla budynków takich jak domki jednorodzinne. Ich zadaniem jest ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody do użytku, chociaż mogą być też wykorzystywane do chłodzenia. Najpopularniejszym rozwiązaniem są urządzenia czerpiące ciepło z powietrza czyli pompy ciepła typu powietrze-woda. Co ciekawe, te urządzenia mogą efektywnie pracować w temperaturze nawet do -28C!

Podsumowując, zadaniem pompy ciepła jest czerpanie energii naturalnej ze środowiska, jej transformacja oraz dostarczenie do instalacji grzewczej. Fachowo nazywa się to przekazaniem energii z dolnego źródła do źródła górnego. Dzięki temu uzyskujemy pożądaną temperaturę wewnątrz budynku.

Pompy ciepła do pracy potrzebują tylko i wyłącznie zasilania elektrycznego, co daje im znaczną przewagę nad rozwiązaniami tradycyjnymi takimi jak kotły gazowe czy stałopalne, którym trzeba dostarczyć paliwo gazowe lub stałe (np. drewno, węgiel). Ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania pompy ciepła jest niewielka, ponieważ wykorzystuje ona głównie darmową energię pochodzącą z gruntu czy powietrza zewnętrznego. Do obliczenia oszczędności możemy wykorzystać współczynnik efektywności pompy ciepła SCOP. Jeżeli jest równi np. 5 to z 1kW energii elektrycznej powstanie aż 5 kW energii cieplnej. Więc im wyższa wartość SCOP tym lepiej.

Największą zaletą pompy ciepła jest jej bezobsługowość

To komfortowe rozwiązanie ze względu na brak konieczności utraty czasu na rzecz rozpalania i dokładania opału w trakcie procesu ogrzewania. Nie ma też dodatkowych kosztów eksploatacyjnych, a ceny urządzeń w ostatnim czasie spadają. Pompa ciepła nie wymaga montażu komina i całego systemu odprowadzania spalin. Istotny jest równie fakt, że zastępując kocioł gazowy pompą ciepła eliminujemy wprowadzenie gazu do budynku. Dodatkowo, nie ma potrzeby wygospodarowania przestrzeni na składowanie opału, a pompa ciepła zajmuje ok 1,5 m2.

Projektanci pomp ciepła przewidzieli, że nie zawsze będzie ona instalowana w piwnicy czy pomieszczeniu gospodarczym. Coraz częściej spotykamy się z modelami, które zaskakują nowoczesnym i atrakcyjnym designem, co sprawia, że można je zamontować nawet w kuchni. Z reguły ich kolorystyka jest neutralna więc łatwo dopasować do nich inne elementy wystroju.

To rozwiązanie zdecydowanie jest eco-friendly ze względu na znaczne ograniczenie emisji zanieczyszczeń więc istnieje też wiele programów obejmujących dofinansowanie na zakup takiego urządzenia.

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas