skip to Main Content

Cztery ciekawostki dotyczące klimatyzacji, które musisz znać!

Współcześnie klimatyzatory są obecne niemalże w każdej płaszczyźnie życia człowieka, począwszy od zacisza domowego, przez biura, aż po wielkie hale przemysłowe. Jeżeli posiadasz takie urządzenie to pewnie w lecie używasz go, aby utrzymać w miejscu, w którym jesteś dobry klimat. Ale ile tak naprawdę wiesz o klimatyzatorach? Przeczytaj nasz tekst, a na pewno kilka faktów Cię zaskoczy!

1. Urządzenia klimatyzacyjne w każdym kinie

Klimatyzację wynaleziono na początku XX w. W tamtych czasach niezbyt wielu ludzi wiedziało co to jest, nie wspominając o małym odsetku, który było stać na taki luksus. Lato było upalne więc właściciele wielu kin zdecydowali się zainwestować w klimatyzację, aby przyciągnąć ludzi do chłodnych sal kinowych. Było to bardzo opłacalne zagranie, ponieważ w tej epoce kina dopiero raczkowały, a zachęta w postaci obejrzenia filmu w komfortowej temperaturze przyciągała rzesze klientów.

2. Klimatyzacja znacznie przyczyniła się rozwoju współczesnej medycyny

Poważnie. Twoja pierwsza myśl? Ale jak? Kiedy się dłużej zastanowisz to naprawdę ma sens! Wiele nowych formuł oraz leków powstaje w laboratoriach, w których temperatura musi być dostosowana do prawidłowego przeprowadzania eksperymentów oraz przechowywania poszczególnych substancji. Obejmuje to również narzędzia oraz sprzęt dostosowany do temperatury, który zmienił sposób postrzegania medycyny w codziennym życiu. Gdyby nie możliwość zainstalowania urządzeń klimatyzacyjnych, która schładza lub ogrzewa pomieszczenie do określonej temperatury, wiele eksperymentów medycznych mogło by się nie powieść.

3. Klimatyzacja nie była zaprojektowana w celu zwiększenia komfortu

Pierwotnie powodem, dla którego opracowano system klimatyzacji nie było zwiększenie komfortu użytkownika, ale zachowanie zapasów, a co za tym idzie i zysków. Pomysłodawcą był Willis Carrier, który szukał sposobu, aby zapobiec wysychaniu atramentu w swojej fabryce w sezonie letnim. W związku z tym opracował pierwszą komercyjną klimatyzację. To zainspirowało inne firmy, które zaczęły używać urządzeń klimatyzacyjnych w celach komercyjnych i biznesowych. Finalnie, współcześnie klimatyzacja jest najbardziej kojarzona z możliwością dostosowania temperatury pomieszczenia do indywidualnych wymagań użytkownika.

4. Pierwsza domowa klimatyzacja miała gigantyczne rozmiary

Pierwszy raz klimatyzacja w celach prywatnych została zainstalowana w 1914 roku w rezydencji w Minneapolis. Jej rzeczywisty rozmiar sięgał ponad 2m wysokości, 60 m długości i prawie 18 m szerokości. Jak na ironię, ten konkretny klimatyzator nigdy nie został uruchomiony, ponieważ domostwo nie było zamieszkane. 17 lat później, w 1931 roku w Ameryce zainstalowano pierwszy klimakonwektor mieszkaniowy. Został umieszczony z boku okna mieszkania. Pomimo, że obecnie klimatyzacja jest dość przystępna cenowo, to w latach 30. ubiegłego wieku był to luksus, na który tylko nieliczni mogli sobie pozwolić. Ceny urządzeń klimatyzacyjnych sięgały wtedy nawet 10 000 – 50 000 dolarów, co w przybliżeniu odpowiada od 100 000 do 500 000 dolarów współcześnie!

 

Nasze biuro

tel. 76 721 96 74
fax 76 743 70 04
klimapol@klimapol.eu

Firma Handlowo-Usługowa
KLIMA-POL
ul. Drohobycka 1
59-220 Legnica

Napisz do nas

    Znajdź nas